Upratovanie kúpeľne dá zabrať – ako naňho rýchlo a efektívne?
Kúpeľne a toalety sú v dôsledku vysokej vlhkosti a teploty náchylné na vznik vodného kameňa a ničím nezvyčajným v ich prípade nie je ani pleseň na stene. Preto ich upratovaniu musíme venovať obzvlášť veľkú a pravidelnú pozornosť. Viete, ako pri upratovaní kúpeľne a WC správne postupovať? Čítajte ďalej.
Najprv musíte poraziť vodný kameň
Vodný kameň sa tvorí na miestach, ktoré sú neustále v kontakte s vodou – na umývadle, vani, v toalete, na vodovodných batériách,… Nielen, že rozhodne nevyzerá dobre, ale hlavne všetky tieto kúpeľňové povrchy poškodzuje. Navyše v miestach vodného kameňa sa oveľa rýchlejšie množia nežiadúce baktérie. Ako teda odstrániť vodný kameň v kúpeľni?
Na odstránenie vodného kameňa je najdôležitejšie zvoliť správny a dostatočne účinný prostriedok – s vodným kameňom na nerezových aj keramických povrchoch si poradia najlepšie prípravky na báze kyseliny (v prípade, že je to už naozaj vo veľmi zlom stave), alebo octový roztok.
Zle prístupné miesta, ako sú napríklad záhyby na batériách alebo kovové štuple, zbavte vodného kameňa pomocou starej zubnej kefky. Na veľké plochy použite kuchynskú hubku. Účinnými, a zároveň ekologickými pomocníkmi pri odstraňovaní vodného kameňa sú aj ručné parné čističe. Tie si poradia nielen s vodným kameňom, ale aj so všetkými ďalšími nečistotami nielen v kúpeľni. Pre viac tipov na upratovanie si určite pozrite aj https://www.akonaupratovanie.sk.
Sprchový kút môže byť náročný
Pleseň na stenách v kúpeľni je častý jav, kúpeľňa je totiž na tvorbu plesní veľmi náchylná, pretože poskytuje výborné podmienky na jej rast – vysokú vlhkosť vzduchu a teplotu. Najúčinnejšou prevenciou je predovšetkým časté vetranie, používanie pohlcovačov vlhkosti a udržiavanie teploty okolo 20 °C. Pozrite si aj ďalšie naše tipy ako na pleseň v kúpeľni a zbavte sa jej včas.
Zrkadlá, závesy a sprchovacie kúty sú po každom použití plné zaschnutých kvapiek, a to teda oku veľmi neulahodí. Na zrkadlo nad umývadlom vždy používajte prostriedok určený na umývanie skiel – agresívnejšie kúpeľňové prípravky by zrkadlo mohli nenávratne poškodiť. Na zotretie zrkadla vám potom najlepšie poslúži suchá hladká utierka z mikrovlákna.
O niečo zložitejšie je to so závesmi na vaniach a sprchovacích kútoch. Vodný kameň na nich zanecháva výrazné stopy v podobe zaschnutých kvapiek, vďaka čomu je ich údržba náročnejšia. Na čistenie môžete použiť rovnaký prípravok, ako na umývadlo a obklady, alebo opäť ocot napoly zriedený s vodou. Prípravok nastriekajte na kuchynskú hubku a krúživými pohybmi ho rovnomerne naneste na celú plochu steny. Hubku potom opláchnite a rovnakým spôsobom prípravok aj s nečistotami zotrite. Na finálne naleštenie použite utierku z mikrovlákna alebo papierovú utierku.
Zrkadlá na záver
Rovnako ako v ostatných miestnostiach, aj v kúpeľni treba začať odhora. Vrchné časti sprchových hlavíc, radiátorov a skriniek zbavte prachu, potom sa vrhnite na odpady. Do sifónov nastriekajte čistič odpadov a nechajte ho pôsobiť. Medzitým vyčistite obkladačky, obklady, poličky a drobné predmety. Potom prepláchnite sifóny a vyčistite umývadlo, vaňu či sprchový kút a nezabudnite ani na sprchovú hlavicu. Nakoniec vyleštite batérie a zrkadlá.
S množstvom čistiacich prostriedkov to nikdy nepreháňajte, pri pravidelnej údržbe ich stačí na povrchy nastriekať minimum. Použité čistiace prostriedky je potom ale nutné z obkladov, vaní a umývadiel zase dobre odstrániť. Nemusíte ich priamo splachovať vodou, postačí na to vlhká utierka.
Na nákup čistiacich prostriedkov, ktoré využijete aj pri čistení kúpeľne, môžete použiť tieto zľavové kódy a zľavy, vďaka ktorým ušetríte.