Chcete pevnejšie a rýchlejšie rastúce vlasy? Skúste rozmarín!
Vlasové oleje sme zaradili do starostlivosti o vlasy už dávnejšie. Nemusíte sa ich báť, ani keď máte rýchlejšie sa mastiace vlasy. Medzi prospešné oleje sa určite radí aj ten rozmarínový, ktorý údajne vplýva predovšetkým na obnovu poškodenia vlasov a tiež stimuluje ich rast. Je to teda naozaj tak?
Multifunkčný rozmarín
Rozmarínový olej má typickú bylinkovú arómu, ktorá má okrem iného aj terapeutické vlastnosti a využíva sa tiež v parfurmerskom a kozmetickom priemysle. Rozmarín sám o sebe je známy svojimi antioxidačnými, antimikrobiálnymi a protizápalovými účinkami. Tieto účinky si samozrejme zachováva aj olej z neho vyrobený. Jeho dôležitou zložkou je kyselina karnosová, ktorá lieči poškodenie nervov, tkaniva a zlepšuje činnosť buniek. Ak sa teda na to pozrieme do detailov, rozmarínový olej zlepšuje krvný obeh a tým pádom je jeden fakt dôležitý pre správny rast vlasov splnený.
Musíte ho užívať minimálne šesť mesiacov
Ale nejde len o vyššie spomínané zlepšenie rastu vlasov. Rozmarínový olej pomáha aj v boji proti lupinám, práve vďaka protizápalovým a antimikrobiálnym účinkom. Dôležité je však používať ho pravidelne a dlhodobo, inak želané výsledky nedosiahnete. Podľa štúdií sa výsledky môžu dostaviť najskôr po šiestich mesiacoch. Ako teda rozmarínový olej používať? Najdôležitejšie je zmiešať ho s nosným olejom, ktorým môže byť kokosový alebo jojobový olej. Potom ho už môžete nanášať priamo na vlasovú pokožku.
Na akýkoľvek typ vlasov
Ak máte mastnejší typ vlasov, pokojne rozmarínový olej zmiešajte so svojím šampónom alebo kondicionérom. Stačí aj pár kvapiek. V prípade, že sa vám nechce miešať dokopy rôzne druhy kozmetiky, jednoducho si kúpte takú, ktorá rozmarínový olej priamo obsahuje. Ako sme spomínali, rozmarínový olej sa hodí na každý typ vlasov. Ak však máte citlivejšiu vlasovú pokožku, je dobré urobiť test znášanlivosti. Naneste teda olej na menšiu plochu a nechajte 24 hodín pôsobiť. Ak sa nedostaví žiadna reakcia, môžete rozmarínový olej pokojne používať. Nakoľko však neexistujú žiadne štúdie o jeho používaní v období tehotenstva a dojčenia, neodporúča sa používať, keď čakáte alebo máte malé bábätko.